ΑΙΩΝΙΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ .
Τελέστηκε σήμερα το πρωί στον Ιερό Ναό του Αγίου Αντωνίου από την Εκτελεστική Επιτροπή της Αναργυρειου Σχολής το ετήσιο μνημόσυνο των Ευεργετών του νησιού μας, Σωτηρίου Ανάργυρου και Μαρίνου Κοργιαλένειου.
![](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2023/12/408464051_3798827920437668_8721319109689223411_n-768x1024.jpg)
Την επιμνημόσυνη δεηση έψαλε ο πατέρας Ανδρέας Κουμπης.
![](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2023/12/408602288_3798827707104356_2627896137629755042_n-768x1024.jpg)
Την μνήμη των Ευεργετών τίμησαν με την παρουσία τους, ο Δήμαρχος Σπετσων Παναγιώτης Λυρακης, ο πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής του Ιδρύματος Πέτρος Πετρακόπουλος, η πρόεδρος της Ένωσης Σπετσιωτών Αγγελική Ραππου, ο Διευθυντής του Μουσείου Χατζηγιάννη Μέξη Μανώλης Λουζης, ο πρόεδρος των Συνταξιούχων Χαράλαμπος Μάρκου, ο πρόεδρος του Μουσικού Συλλόγου και απόφοιτος Νίκος Τσαπάρας, ο πρώην Υποδιευθυντής της Αναργυρειου Σχολής Γιώργος Μυτιληναίος, ο πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου και πρώην καθηγητής της Σχολής Παύλος Παρασκευαιδης, ο πρώην Διευθυντής Αθανάσιος Κοταδακης, η Διευθύντρια του ιδρύματος Ζωή Παπαδάκη, Απόφοιτοι της Σχολής και κάτοικοι του νησιού.
![](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2023/12/409185206_3798828743770919_2641354826508649854_n-768x1024.jpg)
Στον σύντομο χαιρετισμό του ο πρόεδρος Πέτρος Πετρακοπουλος αναφέρθηκε στην τεράστια προσφορα του Σωτηρίου Ανάργυρου στο νησί του και έκανε έναν σύντομο απολογισμό των πεπραγμένων της σημερινής απερχόμενης Εκτελεστής Επιτροπής.
![](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2023/12/409186532_3798828800437580_7994442122916054982_n-768x1024.jpg)
Ακολούθησε τρισάγιο στον τάφο του Σωτηρίου Ανάργυρου στο κοιμητήριο των Αγίων Πάντων και ο πρόεδρος του Ιδρύματος κατέθεσε στεφάνι.
Στην συνέχεια στον αύλειο χώρο της Ιεράς Μονής προσφέρθηκε ο καθιερωμένος καφές.