Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης, διοργάνωσε, στο κλειστό γυμναστήριο Τρίπολης σε συνεργασία με την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, την ΕΣΚΑΚ και την ΕΣΚΑΗ, σεμινάριο Προπονητών για τις ηλικίες U18-U16-U14-U12.
Είχα τη χαρά να βρεθώ, ανάμεσα σε μεγάλα ονόματα που έχουν προσφέρει στο ελληνικό μπάσκετ, όπως ο Κώστας Μίσσας, ο Κώστας Τσαρτσαρής, ο Γιάννης Καλαμπόκης.
Το σεμινάριο αφορούσε προπονητές που δουλεύουν, κυρίως, με παιδιά κάτω των 18 ετών. Η κοινή φιλοσοφία προπόνησης θεωρώ πως θα έχει θετικό ρόλο τόσο στη διαπαιδαγώγηση, όσο και στην ανάπτυξη του ταλέντου τους.
Οι προπονητές γνωρίζουν καλύτερα, όμως θεωρώ, πως η χαρά του παιχνιδιού, ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με μικρά παιδιά, πρέπει να είναι και η βασική προτεραιότητα.
Οι χαρές που έχουμε πάρει από το μπάσκετ, είναι πάρα πολλές και είμαι σίγουρος πως με τέτοιες πρωτοβουλίες θα έρθουν και άλλες.
![](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/02/87a43a0fe834a20ae3919150d1783d7f_XL.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/02/417498759_251949071296894_4398528395918830456_n.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/02/417502276_251949074630227_8326071991939296044_n.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/02/417545052_251949067963561_5842202309244343272_n.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/02/420290234_251949077963560_8656071436395528058_n.jpg?ssl=1)