H Λύριζα είναι ένα τοπικό έθιμο της αποκριάς όπως αυτή που γιόρταζαν στο παλιό Κρανίδι την εποχή που η μετακίνηση των ανθρώπων δεν ήταν τόσο εύκολη όσο η σημερινή γιατί τα αυτοκίνητα ήταν ανύπαρκτα.
Τι ήταν η Λύριζα;Η Λύριζα ήταν ένα αυτοσχέδιο γλέντι της γειτονιάς που γινόταν σε ένα πλάτωμα της γειτονιάς.
Όλοι οι γείτονες έβγαζαν τραπέζια και καρέκλες στο πλάτωμα,έφερνε ο καθένας τις ετοιμασίες του,άφθονο κρανιδιώτικο κρασί και κυρίως το κέφι του για να γλεντήσουν.
![](https://argolidapromo.gr/wp-content/uploads/2024/03/G2-1024x768.jpg)
Στα γλέντια αυτά απαραίτητο ήταν το μασκάρεμα,τα πειράγματα,οι πλάκες,και ο χορός. Πολύ χορός. Αγαπημένες μεταμφιέσεις ήταν οι απάχηδες και η γκαμήλα. Aπαραίτητα εδέσματα ήταν οι γκόγκες(Φτιαχτά μακαρόνια,ζεματισμένα με φρέσκο βούτυρο γάλακτος )και το φτιαχτό γιαούρτι,λόγω της πληθώρας του γάλακτος την περίοδο της αποκριάς.
Το όνομα λύριζα του εθίμου προέρχεται από τη λύρα, το μουσικό όργανο και την αρβανίτικη κατάληξη-ζα που σημαίνει μικρό γλέντι,με όργανα όταν υπήρχαν ή με γραμμόφωνα.
Γνωστές λύριζες στο Κρανίδι ήταν της Μπαρδούνιας,των Σαραντάσπιτιών,του Αγίου Κωνσταντίνου,της Κάτω Πλατείας,και του Αγίου Βασίλη(ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ).
![](https://argolidapromo.gr/wp-content/uploads/2024/03/20240310_114123-1024x768.jpg)
Ευχόμαστε,να διατηρηθούν αυτά τα ήθη και έθιμα ,αυτές οι παραδόσεις και να συνεχιστούν από τη νέα γενιά γιατί η ουσία των εθίμων είναι να αναβιώνουν.
ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ
Μία ή περισσότερες ενέργειες εφαρμόστηκαν στο βίντεό σας λόγω αντιστοιχίας πνευματικών δικαιωμάτων. ΠΛΗΡΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ 56,39 ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
ΠΛΗΡΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ 56,39 ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ
![432169235 1084316879289060 4274571899222254797 N 1](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432169235_1084316879289060_4274571899222254797_n-1-1024x494.jpg?ssl=1)
![432169235 1084316879289060 4274571899222254797 N](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432169235_1084316879289060_4274571899222254797_n-1024x494.jpg?ssl=1)
![432215197 1084315942622487 7553225486843072945 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432215197_1084315942622487_7553225486843072945_n-1024x612.jpg?ssl=1)
![432222671 1084316562622425 6104247714220445575 N 1](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432222671_1084316562622425_6104247714220445575_n-1-1024x540.jpg?ssl=1)
![432222671 1084316562622425 6104247714220445575 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432222671_1084316562622425_6104247714220445575_n-1024x540.jpg?ssl=1)
![432248243 1084316492622432 5511060924462624493 N](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432248243_1084316492622432_5511060924462624493_n-1024x476.jpg?ssl=1)
![432267114 1084316322622449 1286042447424470496 N](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432267114_1084316322622449_1286042447424470496_n-1024x481.jpg?ssl=1)
![432293757 1084316135955801 3058143860045356397 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432293757_1084316135955801_3058143860045356397_n-1024x523.jpg?ssl=1)
![432294384 1084316875955727 159613955038634534 N](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432294384_1084316875955727_159613955038634534_n-1024x506.jpg?ssl=1)
![432314188 1084316955955719 260473027387040695 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/432314188_1084316955955719_260473027387040695_n-1024x495.jpg?ssl=1)
![Screenhunter 605](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-605.png?ssl=1)
![Screenhunter 606](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-606.png?ssl=1)
![Screenhunter 607](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-607.png?ssl=1)
![Screenhunter 608](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-608.png?ssl=1)
![Screenhunter 609](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-609.png?ssl=1)
![Screenhunter 610](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-610.png?ssl=1)
![Screenhunter 611](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-611.png?ssl=1)
![Screenhunter 612](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-612.png?ssl=1)
![Screenhunter 613](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-613.png?ssl=1)
![Screenhunter 614](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-614.png?ssl=1)
![Screenhunter 615](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-615.png?ssl=1)
![Screenhunter 616](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-616.png?ssl=1)
![Screenhunter 617](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-617.png?ssl=1)
![Screenhunter 618](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-618.png?ssl=1)
![Screenhunter 619](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-619.png?ssl=1)
![Screenhunter 620](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-620.png?ssl=1)
![Screenhunter 621](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-621.png?ssl=1)
![Screenhunter 622](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-622.png)
![Screenhunter 623](https://maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/ScreenHunter-623.png)