Στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων και συνεργασιών των μουσικών σχολείων, το Μουσικό Σχολείο Αργολίδας προσκάλεσε το Μουσικό Σχολείο Δράμας και Καστοριάς και τα παραδοσιακά μουσικά σύνολά τους, τα οποία παρουσίασαν την Τσικνοπέμπτη στην Πρόνοια ένα μουσικό πρόγραμμα με παραδοσιακά τραγούδια της Αργολίδας και της Μακεδονίας.
Αυτά́ τα υπέροχα παιδιά προσέφεραν αισθητική́ και πνευματική́ απόλαυση στο κοινό́, που είχε κατακλείσει την πλατεία Εθνοσυνέλευσης, παρασύροντας το με το ρυθμό και τη φρεσκάδα τους.
Εκατό περίπου παιδιά άγνωστα μεταξύ́ τους από́ διαφορετικές περιοχές συνέπραξαν αρμονικά́, σταθήκαν δίπλα δίπλα ενώνοντας τις φωνές τους και τραγούδησαν υπηρετώντας την τέχνη της μουσικής.
Σαντούρια, κανονάκια, τύμπανα λαούτα, κιθάρες και βιολιά́ στη σειρά́ έδωσαν την αίσθηση ότι η ελληνική́ παραδοσιακή́ μουσική́ συνεχίζει να ζει μέσα από́ τα ίδια τα νέα παιδιά́ και τους μουσικούς δασκάλους που δίνουν την ψυχή́ τους.
Στην όμορφη εκδήλωση συνεισέφεραν τα μέγιστα τα Δημοτικά σχολεία, 1ο και 3ο,
τα οποία την διάνθισαν με γαϊτανάκια και παραδοσιακούς αποκριάτικους χορούς.
Το Δήμο Ναυπλιέων εκπροσώπησε ο αντιδήμαρχος πολιτισμού, Κώστας Καράπαυλος, ο οποίος άνοιξε την εκδήλωση καλωσορίζοντας τους μετέχοντες των εκδηλώσεων και τους παρευρισκόμενους. Το γλέντι συνεχίστηκε στα σοκάκια του Ναυπλίου.
Τα «μουσικόπαιδα» με αφετηρία το τρίτο δημοτικό σχολείο και τα μουσικά τους όργανα ανά χείρας διέσχισαν τραγουδώντας όλη τη πόλη μεταφέροντας τον παλμό της αποκριάς.
![7776](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/7776.jpg?ssl=1)
![429810018 707943954844955 5305173729810425150 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/429810018_707943954844955_5305173729810425150_n.jpg?ssl=1)
![429812811 707944018178282 3409769909483727768 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/429812811_707944018178282_3409769909483727768_n.jpg?ssl=1)
![429830540 707944121511605 2487604488485044649 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/429830540_707944121511605_2487604488485044649_n.jpg?ssl=1)
![429893441 707944208178263 1838080378420528071 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/429893441_707944208178263_1838080378420528071_n.jpg?ssl=1)
![430028532 707944241511593 8687727518144914347 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430028532_707944241511593_8687727518144914347_n.jpg?ssl=1)
![430069484 707944158178268 5909230251819249787 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430069484_707944158178268_5909230251819249787_n.jpg?ssl=1)
![430133822 707944041511613 5803680047030320072 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/430133822_707944041511613_5803680047030320072_n.jpg?ssl=1)
![431121798 707944058178278 3574034181853749101 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/03/431121798_707944058178278_3574034181853749101_n.jpg?ssl=1)