Την Παρασκευή 29 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών του Πρότυπου Επαγγελματικού Λυκείου Άργους στην 6η Διεθνή Έκθεση Τεχνολογίες Περιβάλλοντος VERDE-TEC στο MEC Παιανίας.
Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν:
1. Το τμήμα Α1 της Α’ Λυκείου
2. Ο Τομέας Οικονομίας και Διοίκησης της Β’ Λυκείου
3. Η Ειδικότητα Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών της Γ’ Λυκείου
Οι παραπάνω μαθητές και μαθήτριες συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Μαντζούνη Βασίλη, Σουμπάση Μαρία Κλάρα και Πάνου Ασημίνα, παρακολούθησαν την εκπαιδευτική επίσκεψη η οποία περιελάμβανε ξενάγηση στην έκθεση και στα περίπτερα που άπτονται του ενδιαφέροντος τους. Οι εκθέτες παρουσίασαν στους μαθητές και μαθήτριες τις υπηρεσίες τους και εκείνοι αλληλεπίδρασαν με ερωτήσεις. Επίσης, συμμετείχαν και σε μια βιωματική δράση που διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» με γυαλιά προσομοίωσης μέθης, προκειμένου να αντιληφθούν τις επιπτώσεις στην οδήγηση έπειτα από κατανάλωση αλκοόλ, ενώ συμπλήρωσαν και αντίστοιχο ερωτηματολόγιο. Με αυτό τον τρόπο δίνουμε έμφαση στις νέες Οικολογικές Τεχνολογίες και την Προστασία του Περιβάλλοντος, που προωθούνται μέσα από το σχολείο μας σε όλους τους Τομείς και τις Ειδικότητες.
Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών σχετικά με τις τεχνολογικές εξελίξεις στον τομέα τους και την προστασία του περιβάλλοντός μας εντάσσοντας κανόνες Κυκλικής Οικονομίας.
Ευχαριστούμε πολύ τον Διευθυντή κύριο Τσιπιανίτη Νικόλαο για την αρωγή και υποστήριξή του στην όλη διοργάνωση.
![419327370 122139614780146685 7636441452321265892 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/419327370_122139614780146685_7636441452321265892_n-768x1024.jpg?ssl=1)
![420169413 122139614828146685 3795226275497016145 N](https://i2.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/420169413_122139614828146685_3795226275497016145_n-768x1024.jpg?ssl=1)
![420213343 122139614666146685 4855537202709551580 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/420213343_122139614666146685_4855537202709551580_n-768x1024.jpg?ssl=1)
![420290470 122139614636146685 4194439055035904334 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/420290470_122139614636146685_4194439055035904334_n-768x1024.jpg?ssl=1)
![420357820 122139615140146685 7626275082173168685 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/420357820_122139615140146685_7626275082173168685_n-1024x768.jpg?ssl=1)
![420366727 122139614816146685 1614654319860043830 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/420366727_122139614816146685_1614654319860043830_n-1024x768.jpg?ssl=1)
![434598114 122139614672146685 859995092757215542 N](https://i0.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/434598114_122139614672146685_859995092757215542_n-768x1024.jpg?ssl=1)
![434638978 122139614948146685 4743168210432165010 N](https://i1.wp.com/maxtv.gr/wp-content/uploads/2024/04/434638978_122139614948146685_4743168210432165010_n-1024x768.jpg?ssl=1)