Ο Δήμος Ναυπλιέων και ο Δ.Ο.Π.Π.Α Τ σας προσκαλούν στην μουσική επετειακή εκδήλωση για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως , που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 29η Μαΐου 2023 και ώρα 8.00μ.μ στην αίθουσα της πρώτης Βουλής των Ελλήνων (Βουλευτικό), στο Ναύπλιο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhat2PVxvCRQ7sULxS9dEDyORbS4gJEPQ3DOwBf05IiDNFokMW9Fflv6aRqTYHUvhJ4b9sqPCrbj_xr3BQkCcZAYctBfTBwnlXrSpmzNKWh_vxyRUwob1BB9J2gvkIklEzSUzIJcwFxqykGWe6H4NuDb3FVKbB_CASZUSZlF12UA5klnqgC_MYPMOT2TQ/w454-h640/IMG_20230524_183132%20(1).jpg)
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει Θεομητορικούς ύμνους, θρήνους της Αλώσεως, παραδοσιακά τραγούδια της Κωνσταντινούπολης καθώς και νεότερα έντεχνα αναφερόμενα στην Πόλη, τον Βόσπορο και την Αγιά Σοφιά.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirTV7nkSJFtPOk7mJHmAK8RsE4PrC46duEZYVh0pCbeJioOh33FYPkTgDqMmiwQWN7J-u4Upd2I_24vuyfWvIkKF-rHJBMuq-f8_Cx3kRf3HzJDdhexxJNSVWScJHrSV2tRRAF_Awqci97YrTlTQtAJC5-utBy084j4FrOLDG4ken-B6WfT7h0jh7sWQ/w458-h640/png_20230524_180620_0000.png)
Το πρόγραμμα θα ερμηνεύσει το μουσικό σχήμα “ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΑΝΤΙΛΑΛΟΙ”, σε διδασκαλία και διεύθυνση του Κωνσταντίνου Ρούτουλα.