![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_113009-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/406186819_10224342826621766_221459767656897508_n-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_112213-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_112927-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_111757-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/406104707_10224342842822171_4310938055643123217_n-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_113716-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_120140-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/406123747_10224342826181755_5166938349124779201_n-1024x768.jpg)
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_122811-1024x768.jpg)
Οι επετειακές εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την παραλαβή από το Δημαρχείο της πόλης και μεταφορά στο Φρούριο, της Προσωπογραφίας του πορθητή Στάικου Σταϊκόπουλου από Τιμητικό Άγημα , με τη συμμετοχή του Συλλόγου «Αρματωμένοι Μωραΐτες- Στάικος Σταϊκόπουλος » και της Δημοτικής Φιλαρμονικής.
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_113703-1024x768.jpg)
Ο Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Γιάννης Κεφαλογιάννης παραβρέθηκε σήμερα στους Εορτασμούς για τα 201 χρόνια από την Άλωση του Φρουρίου του Παλαμηδίου και την απελευθέρωση της πόλης του Ναυπλίου από τους Τούρκους
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_093157-1024x768.jpg)
Οι επετειακές εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την παραλαβή από το Δημαρχείο της πόλης και μεταφορά στο Φρούριο, της Προσωπογραφίας του πορθητή Στάικου Σταϊκόπουλου από Τιμητικό Άγημα , με τη συμμετοχή του Συλλόγου «Αρματωμένοι Μωραΐτες- Στάικος Σταϊκόπουλος » και της Δημοτικής Φιλαρμονικής.
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_112204-1024x768.jpg)
Ακολούθησε δοξολογία στον ιστορικό Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα (εντός του φρουρίου του Παλαμηδίου) , που τέλεσε ο Γενικό Αρχιερατικός της Μητροπόλεως Αργολίδας π. Πέτρος Αθανασόπουλος.
![](https://aftodioikisi.tv/wp-content/uploads/2023/11/20231130_113714-1024x768.jpg)
Κατόπιν πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στον Ανδριάντα του Πορθητή Στάικου Σταϊκόπουλου.
Οι εορτασμοί έκλεισαν με παραδοσιακούς χορούς από χορευτικούς συλλόγους της πόλης στην πλατεία Καποδίστρια.