MAXTV.gr
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Euroleague: Τρεις νίκες μακριά από τις θέσεις των πλέι οφ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη-ανατροπή επί της Ζαλγκίρις Κάουνας (89-65) βελτίωσε το ρεκόρ του στη Euroleague σε 8-13 και ανέβηκε στη 15η θέση της κατάταξης, τρεις νίκες μακριά από την πρώτη 8άδα που οδηγεί στα πλέι οφ του θεσμού. Τελευταία εντός του… προνομιούχου είναι η Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-9) που αντιμετωπίζει απόψε (27/1) τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι», δε, θέλουν τη νίκη για να ανακτήσουν την πρώτη θέση όπου βρίσκεται πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τη νίκη της στην παράταση επί της Μπαρτσελόνα.

Ο Μούσα «τέλειωσε» την Μπαρτσελόνα
Με τον Σέρχιο Γιουλ να βρίσκει «σφυγμό» στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο, παρασύροντας τη Ρεάλ Μαδρίτη, η «Βασίλισσα της Ευρώπης» έστειλε το ευρωπαϊκό «clasico» στην παράταση (73-73κ.α.), κάμπτοντας την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και απολαμβάνοντας προσωρινά τη μοναξιά της κορυφής στην κατάταξη με ρεκόρ 14-7. Η ομάδα του Τσους Ματέο επικράτησε με 91-86 των «μπλαουγκράνα» στο «Wizink Center», για την 21η αγωνιστική της Euroleague, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο για 30 λεπτά, στην 8η ήττα τους.

Ο Γιούλ αφυπνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 15 από τους 19 πόντους έκανε τους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή. Καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η άμυνα η οποία περιόρισε στην Μπαρτσελόνα στους 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να επιστρέψουν από το -10 της τρίτης περιόδου (47-57 στο 28΄) και να προσπεράσουν με 69-67 στο 37΄, μετά από τρίποντο του Γιουλ, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε και το 73-73 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την ψυχολογία στα ύψη, η Ρεάλ εξαργύρωσε τις επιθετικές εμπνεύσεις του Ντζάναν Μούσα (σημείωσε τους 9 από τους 18 πόντους) και χωρίς να χάσει το προβάδισμα έφτασε στο τελικό 91-86.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκάμπριελ Ντεκ με 23 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα που πλήρωσε τα 25 λάθη της, ξεχώρισε ο Νίκολα Μίροτιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (κ.α), 91-86

Η επίθεση της Μονακό έκανε τη διαφορά
Το ξέσπασμα της Μονακό στον… επίλογο του αγώνα, ήταν αρκετό για τους Μονεγάσκους προκειμένου να κάμψουν την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, μετά από δύο σερί ήττες. Με πρωταγωνιστές τους Έλι Οκόμπο (19π.) και Μάικ Τζέιμς (18π.) η Μονακό έγραψε το επιβλητικό 101-88 στο Πριγκιπάτο, για την 21η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-8 και υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην 15η ήττα τους.

Σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μέχρι το 30΄ (80-74), οι Μονεγάσκοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 21-14 στην τέταρτη περίοδο, διαλύοντας κάθε υποψία «διπλού» των Ιταλών, που έμειναν από δυνάμεις στο φινάλε… Από την ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεχώρισε ο Καμπαρό με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88

Η Βιλερμπάν «υπέγραψε» την έκπληξη
Η Βιλερμπάν δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Φενερμπαχτσέ, η οποία είδε στο Αστρομπάλ να τελειώνει το αήττητο σερί των τριών νικών της και να χάνει την ευκαιρία να παραμείνει σε τροχιά κορυφής. Οι Γάλλοι έφτασαν άνετα στο τελικό 91-77, με τον Νάντο Ντε Κολό να δίνει… ρέστα (26π.). Με την αποψινή ονειρική εμφάνισή της η Βιλερμπάν βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-13, τη στιγμή που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 13-8.

Από την τουρκική ομάδα πάλεψε ο Κάρσεν Έντουαρντς με 22 πόντους (6/10 τρίποντα), αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Στους 5 πόντους (με 2 ασίστ) περιορίστηκε ο Νικ Καλάθης σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ στα 6 λεπτά που έμεινε στο παρκέ ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε απολογισμό 4 πόντους και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77

Πολύτιμη νίκη για τη Βαλένθια
Στο Βερολίνο, η Βαλένθια παρέβλεψε τις απουσίες της και με πολύτιμο «διπλό» ανέβηκε στο 11-10, παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας. Οι «νυχτερίδες» πέρασαν νικηφόρα με 94-88 από την έδρα της Άλμπα, η οποία βυθίστηκε στο 6-15.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, η Βαλένθια εξαργύρωσε την ευστοχία της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο τελευταίο τρίλεπτο, διατηρώντας το ισχνό προβάδισμα μέχρι το τελικό 94-88.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζάρετ Χάρπερ με 20 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αποδείχθηκε ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους Γερμανούς πάλεψε ο Μάοντο Λο με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94

Η 21η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε (27/1) με τις αναμετρήσεις: Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ (21:30), Ερυθρός Αστέρας-Παρτιζάν, Μπασκόνια-Αναντολού Εφές και Μπάγερν Μονάχου-Βίρτους Μπολόνια.