MAXTV.gr

Ο Αθλητικός Σύλλογος Εκπαιδευτηρίων Δούκα ήταν ο μεγάλος νικητής του 1ου ημιτελικού στο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών Λουξ, καταφέρνοντας να λυγίσει με 30-25 τον Διομήδη Άργους στην παράταση.

Ο Δούκας θα αγωνιστεί για 11η φορά στην ιστορία του στον τελικό του θεσμού, έχοντας κατακτήσει 4 τρόπαια (1998, 1999, 2008, 2010) στην 10η συμμετοχή στου σε Final Four.

Αντίπαλος του θα είναι ο νικητής του 2ου ημιτελικού ανάμεσα σε Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή και ΑΕΚ (19:15-ΕΡΤ3). Κορυφαίοι για τον ΑΣΕΔ ήταν οι Τζηράς, Γιάντσα και Παγιάτης που σημείωσαν σχεδόν τα 2/3 (19 από τα 30 γκολ) γκολ της ομάδας τους.
Για τους «Λύκους» ο Τσιγαρίδας με 8 γκολ ήταν πρώτος σκόρερ.

Το ματς: Ο Διομήδης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Ο Μάνθος στο 21’ έκανε το 9-6, ο Τσιγαρίδας στο 27’ το 11-8 και ο Τζίμπουλας έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια σκοράροντας για το 14-11.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς άλλαξε με τον Δούκα να ανεβάζει την απόδοση του, καταφέρνοντας αρχικά να ψαλιδείσει τη διαφορά, να ισοφαρίσει 16-16 με τον Τζηρά στο 40’ και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο 44’ με τον Παγιάτη. Η ομάδα των εκπαιδευτήριων πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (18-20) με τον Τζηρά στο 50’ και κράτησε αυτό το προβάδισμα με νέο τέρμα του Παγιάτη για το 22-24 (56:14).

Ο Διομήδης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει 23-24 με τον Τσιγαρίδα (57:00) και να ισοφαρίσει 24-24 στο 59:30 με τον Μπετζιλαλί. Ο Δούκας είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα διάρκειας 20 δευτερολέπτων μετά το ταιμ άουτ του Γιώργου Χαλκίδη, αλλά ο Γερουλάνος νικήθηκε από τον Άντζελιτς, ο οποίος με εξαιρετική απόκρουση έστειλε τον αγώνα στην παράταση.
Ο ΑΣΕΔ μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη στην παράταση και με σερί 4-0 προηγήθηκε με +4 (24-28) στο 67’, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, φτάνοντας στην επικράτηση και την πρόκριση στον τελικό με 25-30.

Διομήδης – Δούκας 25-30 (24-24 κ.δ.)

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8, 14-11 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 (κ.α.), 25-30

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Σβιγετιτς 2, Τερλετσκι, Ασβεστας 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 1, Μπεντζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιαντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3

ΠΗΓΗ: sport24.gr