Μουσικό αφιέρωμα για τη θαλασσινή Ελλάδα από το Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας
Υπεύθυνοι καθηγητές: Δημήτρης Ζαχαρίου, Βασίλης Καλαγκιάς, Θάνος Καρανάσιος, Μάριος Καραχάλιος, Αναστάσης Λίτσας
Ναύπλιο – Φάρος, Πέμπτη 22 Ιουνίου 2023, ώρα 20:30
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj31snTw0bC4jFN55lN-MXs8BPp7J8ECVWlgADJsulNFDIvBC5kH-_iL-JIjmFO_CILxQj3HMCJtUrZxur2u2kNoVIe2pbaExxDw_sLF5Z8-bgMpugu_HqZiRjtzeDzhykkwbrAy0LeWCBx5uzmuK7T47KKirHjyr8JB1L2kMUmOQn9R_GMCQkJPwRdhlTT/w444-h640/AFISA1-OK-.jpg)
Στον πλούτο της λαϊκής ποίησης έχουν αποτυπωθεί η απεραντοσύνη της θάλασσας, όλες οι εκφάνσεις της ναυτικής μας παράδοσης, οι αρετές, οι αξίες και η γοητεία της ναυτοσύνης, όπως αποδεικνύει θαυμάσια αυτό το μουσικό αφιέρωμα.
Παραδοσιακά τραγούδια και οργανικοί σκοποί αποτυπώνουν τον τρόπο που τραγούδησε ο κατεξοχήν θαλασσινός λαός μας τη θάλασσα της αγάπης, του ταξιδιού, των πειρασμών, του κινδύνου, του κάλλους, της γαλήνης, αλλά και της ξενιτιάς.