Εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν από την Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας στο Ναύπλιο για την Ημέρα Μνήμης της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, την Κυριακή 14 Μαΐου.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMXLz0ni8KHlCZheFqyBWLUA9Q7Ey6zxBnhQGDfoBDbW25eMM3NOM8ykqJQun_wraR0PZHHfGMx7mAbhAym8wr7EiXXC7BFYLtf9LvHHB5SfzyRXH9AlQZl5e7qWNsqlQfkxin-670wPsdbrqn6LqT22xkiGf0w7KoPZwdr7x93cbfS761VdfF4ixR8A/w640-h480/IMG_20230514_105347.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEjPgeg1vOmzIj8P1BkQ8JOBMfd2-bpe115dZ7YBxHZAtMwEexIf2Z2ZyEgcDn1iNE73S3KrBG27M90o32wG360yh6tITo4KBdyczL4r1g8WjQwyfhJNZY2LWp6wKav_pWgvb6CM2TJ8qqsjkJBka31z2ty9qaLnL3qIIwrPzcKn6tzQrMI2QC52G8Mg/w640-h480/IMG_20230514_105504.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiMB2jhDBCDXihJI6CTGwifs2PBOcNHfnyaNQeIp7kLNaHq3z5y0Wt5p_1aKSmwO4ax98q9ieTe3e2jyCeLVivS6T8eCYXjZe4_zLB66WmJpN99qpqnS-JBRDWjovd4wPby_M_X0YUT42GGIPb9Y2S7QRxnp4_aTY8jmN0rI1x6DpXRuUgFSmNZGuRi6Q/w640-h480/IMG_20230514_105934.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4Xn5GY6xHeQ8xNZIuxbdQO4eqWuVp4GA1U4qqNmhnHRmFPis4txBZVpConG3e3Ug9WZihSyKWTFnXbAReATAr_I24fzgpZ7aiHBDAKuLjxRZ2_jbqf2yZzNpOWUmtBn_TyhofcUq5DwBY4coTxXzj_MMHF6U2rFbyKuc58gKEY8qMPUE-aWg-pWVNtQ/w640-h480/IMG_20230514_105510.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjAG8JqIWsYLfarHtRVMtaTPWH1q4slSkJdSa-Iy4VTQLGRhFGC-Lf1E33XJAR_G-T-_osk1cru__sw19yAY7eTyByIY6EyJkAZLEVqbBj26uqrGKpI0K1t1pwd4_hlc_vPGpVy8MRPIHyw6dUt5HNPliRyi3xD-JrDv69sV1jm7wEFBQgwFYUiPfVs4A/w640-h474/IMG_20230514_110104.jpg)
Στις 11 το πρωί της Κυριακής τελέσθηκε δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Γεωργίου, ιερουργούντος του εφημέριου του Ναού Πρωτοπρεσβύτερου π. Παναγιώτη Κιντή.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgkiNJpTweHaL03xU2kQQqK_RxExjQucY6mCdZ-eSMJKAF7dLnfh2quIGdjsjtSpzcV2zSxD0xm2TdB_Bl3iOEUokWD8eGeeYFj4p7PhmAd9TboOvBcchNWRayQNUMcpIwmCHXQFNUisrBW2wopvsrICFiDsYumAlgV4tQQaRxO61JEIoajVlY8AaN8VQ/w640-h480/IMG_20230514_110251.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjWelcjASjtLArNhk4Sw_hLDaOArGYdccXKws65yVyehz_2an-bR79Zz--JRap1K-Zet8vSbXsCESQrvMWd0kDXXC1JutOECLmIqxMAW-FxdFD4AcQAzFezSNGZhuLig5QPn0w8_bRUNHm4kvCF3g-LyhPNuQlLAHstHpv2z9k_SSO6AGPQea2_n4MnCA/w640-h480/IMG_20230514_110228.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhB-NoosSwZRxPaL3bABQCIopR_iRBC54FjU1A0V3BZf10FT_qel_6Mhsw_bFkr-pPO0IgnYlEd3B6_PRc6dmu32odL9apZH-uTL7C9SmlarRXZnRbwGHBYW5Mn_Kubr_lWexLxUJ0Kugj9RsSCaQd_5cKelU0-1dE4tCqWVvqGWfIQibNkfrL5R0Y9BQ/w480-h640/IMG_20230514_110436.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6jr-zB5ivraioFvFY5PnjrxVqKSzYNtaO-QQwjsJlW-I7j-UgtjspTIt6_CCYF0OatRgtaIIC1npP3WGeJH7ouhoWuD8W9Gi7HSG-Jr-pqWv1Gf62xRlV5Oz1KOvDo5BXj9sXej7Z_XdG_gtMRw0hl-nZkD9HhRGf10EHDZQR5jwGoJedwcmvd7s5tA/w640-h480/IMG_20230514_110157.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZCifyBLZ5OpAyI4qXhKfrYrzXwxrVVN4R4XCOIrYN1OiSPRZcyQv1EFW_oKUuxerKn_9vBEUpd_aNbHLy4bVLm2X0EtjDa-Rob1qe0KqTI5WKNqHXTEFVmiS4wMMBmuBNtOH2efqfVEymphtCXNb9gRxfihsW4VQZW4DGQ85D_eu87WfxXZ8EK1UD6A/w640-h480/IMG_20230514_110521.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgusamMlasUsHlQP45F7r33N2tuEZxBaJzF7mdC_-K3vxlFpKI2WDoZYOQk61BapSmhWyWcXQ780z0cojpeCWx8kkQJHGKQ-bs8mJUtcvRU-rPD-tBKCVRKXi1VesT23VP80MmDeajI9Lgk6Mqo5mDm3AYlBtUJFdGHU4Ad7GiGIIRK7Ock3S6ifm_LXg/w640-h480/IMG_20230514_111016.jpg)
Μετά το πέρας της δοξολογίας πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον απόστρατο αξιωματικό Π.Ν. Στέφανο Ανδρονικίδη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEidbf75aCx4bjYoNx8nMd_lH20yDeM2oaY17c1EWQcz8lGVbwRDECRJCSrhnmjHzsMJw8tQHWo3wo16lM9V4aIP9rbEK1dZnZz8k2bE6vSPcwPpqF9khjG16SHJQn_IyvN20AjViTSIEWAbuZZKvPx1Q44UvqBGo7JqAtPjMaKkYuyOTfXD-Ii0fOHV9g/w640-h480/IMG_20230514_112702.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgixdklt3onTXEyghQcHaUP5keC5iSL4XjuCtr6I-gwnQk01HSLFy9bigfbwIHJhCLq6F6rAFB1dAREZCp_n7C7HlMKzZ72oyLnhgWW6NBH0-VUGFo_X_zksk4YvT58IRdeTml5YRgMKDAM6t2lUYk4kNLY1euZZdhcUTdfKyIBvrtI_OOvbjXe4LG06w/w640-h480/IMG_20230514_112732_1.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-ujzwavePBVy28spcazVVcoUCnHBqIcisjhlifSIoVHCtvo6LA30Wy5hKRCUev13jnu5--O4GgKDsgKHQ5gTHTbv-Nsig8uJxne4mepybzEiq8BdvX9ANWVEdLvWkFbCy4sg6zI8rOjEkvteyZY2q876TIXQyL52-_4g3IRijQUFQw8I9APb_we7aew/w640-h480/IMG_20230514_112721.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFuIY1Za_wpZ0etAHzBfYMgdvsJzPBLrI_n6iLe6MEBOf-lDWFmbLoPU3UT6ghgPNDHTxCVLPtNcKFwZ9AUaKvC2mZc3HMKNEbKR0_8v-IIVjvZVHkfCXedbZXKaBu00MLg4ZLKYcxcllitR2-KZzTZZw1p_ZbErzm2FCdLNhgq9eMcC6gnIWlS-yYTQ/w640-h480/IMG_20230514_112737.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh_tPWjt4QD27eIYjx5BtKXqAhKoulxr2YskW0R3fuo9JKYfvD6_Q0uiOHtX7WK_i_i_EWL6LvYsd9qL7aRXBKccaGt-1fs45XKX54h5dlZRs3NXf3sy_cxEa9uo1bHEn6CLc9x7T-VZ9XCtEEFPb523WJJfJaE22BpMn2pjk0Ij-qjjZvRsL8O26H4jw/w640-h480/IMG_20230514_112831.jpg)
Στη συνέχεια έγινε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο του Δημητρίου Υψηλάντη, στην πλατεία Τριών Ναυάρχων (πλατεία Δημαρχείου), ενώ ακολούθησε εκδήλωση μνήμης από τον Σύλλογο Ποντίων Αργολίδας “Η Παναγία Σουμελά”.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHtGbfnoIc-rFuToLSSCD5r8YPvNyCwzmLvdwnkQY77Hv1thixYasoDHSt8-wLprfjWOAfWuZivELlJpx4yA63zi3slxIayLL6TSr6mf2i6FjLsOoKjzQsagiBlhXZpB4OwE1oowp2cpO_CL2H86VrMW-FH_HU0SFftEezJuxfXM6THSbR89zbvcTFQw/w640-h480/IMG_20230514_112908.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgwAumdwLaa14ECt9LjxtqsEm5fRr1CL8-Rz3Uy49bY8YFkQjni7R2cM4Wxdw48ZoalHrPnhtBR67ITgtjHBTAhuB6z5pwjVCHvRBJtDc_XCXLTERfT6DfzqEgBhugvnMgdJjPoaytqJCNTMdtXCue_pWu_NqrbhKUaUqZ5ULX8oiWYtEKBDLznf2SjWw/w640-h480/IMG_20230514_112935.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjZxmZoInNNTlvCeKUh8gkHqs_fAsYg0MCb9WXCmezH3nKvnwwGU-lySIfMklthBnjRnqU_fXkAH8kq6VwoRYibj-z5TqEbeUY-w5Z2at71Yw-mfMLJ-ggJgQ3qQWmXixfBw2cqpvS5_dpOfJoCnA7_mp0coagHat3vQ0mxDKczPOZ-KoTjuZqwhUevPg/w640-h480/IMG_20230514_112913.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAqR21fZWn8unu47Wwu3d2rQ2ZGVqnptVamAErhs1qY5MtiSzLi-7dcKtauxSBRA4y5I-NysuhLNzaw2W8B_ExCAQidEjl7nYuSl_WAkgUKTFNRBnpACi9s2aYo2aqjdNQnF7oEN6VdXmQ38QDNAp2AwShwmcn3cXALz_jh4K38Ku3OflZsyw3o4cfvw/w640-h480/IMG_20230514_112937.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjclQbilBf-aYOVOURw3ITEMVwyRXZ9tMLCgjecbDthnoASWRVidIe1xLvElsZbdewOk2rwutCN-WWHXVYFlUHLxxeF6LraDTQhWUZ063PWU6hJBWUnW94XO6nQ2ehCsTcnLub-5slJfMUIusTOxAM_9nSN-UT_3gGZe8Cexypedgixr1drgJR0Y88zgA/w640-h480/IMG_20230514_112959.jpg)
Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν, ο βουλευτής Αργολίδας Γ. Ανδριανός, ο Αντιπεριφερειάρχης Αργολίδας Γ. Μαντζούνης, ο Δήμαρχος Ναυπλιέων Δ. Κωστούρος, ο Αντιδήμαρχος Κ. Ρούτουλας, ο Πρόεδρος Θ. Κοτανίδης και το Δ.Σ. του Συλλόγου Ποντίων Αργολίδας, ο Πρόεδρος Θ. Γαβρήλος και το Δ.Σ. του Συλλόγου Θρακών Αργολίδας, εκπροσωποι του Στρατού και των Σωμάτων Ασφαλείας κα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjJbTg14ywRJF_0vxBytYf9dHGR6RlyHZzwpQluA15QdhblLvveCWiWoPdEiVuoAKTJaVzEQGu7owaLuF6Eb0I5r7TGOLIFrwHsUKwMWMGHkKRaY_uTu4KZrN7WXGKxbOn9dFQfynChr2G3zEQZ4iTA4cTcMdOvN0UlGHldb6Yu57MhPFeu8yOxv96B0g/w640-h480/IMG_20230514_113022.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjunw39KET56oRNcblr6JzpNqizxX3Qqcj_dQDotTgI8RkMjwLDD0QiEflKspeN_oMeM-ptH1HuUZvLith27kuDih0AoZdt5z-e-VR_4VRQZG3Ex5NHCv60AP7KJipljLv1Oqc3HYiI9sYyNXtW0Q9Ww3BGXITw-_8WyD1JO9vkuqQ81tfBCfZS7g9HzQ/w640-h480/IMG_20230514_113011.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1R_cV4yW5j2CJ3zB1XZIWjJNcB4JzfF9FZF8e8Neq0_g-RXp6nozGjbX8oJQcxUAOgTfHqFHq9ab0hFOdIEicS0KykQ2nYjFtxhvmgSIH6zbcoY-HFLKdUR-C5kqGwPJtMBO7aT5ICGNd8jfqKb5sbNH2PJxtx23lLSkCX-aG2nkfxaKmYoLv2lXzpw/w640-h480/IMG_20230514_113028.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqazt0QQnThIsa5rhWk7rcwD1NRHhsM3DVxSmwq3dpn1H37IaiqLvqY3_oT4Hi8-iIRU0Ffkxvauck9IN3lVC4TNcvKtY1YKrlkfma0BMDtxsHFZvKs4qtZGtaoNSpBk2CTIRK8sRkpoAjWTjhyOw7xKet5lKmFKbAzFUh__lN9ViNvybxsFZzM7j4SA/w640-h480/IMG_20230514_113111.jpg)
Η Ημέρα Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου καθιερώθηκε το 1994 με απόφαση της Βουλής των Ελλήνων και τιμάται κάθε χρόνο στις 19 Μαΐου.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjiZgXOHGfpIxWYyM25__-VH7ziq_jaWYO0gO5gcRBDp2bEwKTiXHricUT_2coUtvL2Sc2qBpyoJ56nCUXG3kO1Hxlo_dqpllm3FUsj9P3-Wi_zpSKh4pr12grH_bmWIaNVpvcNt2Lj6tX5-HuHZHkEP3y5Id_9iypDk8uFtf71vGZMRnV2T3KOGMnlCA/w640-h480/IMG_20230514_113126.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6tIN9gKjZ-Oeym0tTvhbvyeDiL3ORgxrWECSVFmDnwb5lucYVnqXAOFffD0JvXUyJCIna8TvIQySD4l39zBYoaday5-Qw29px_XuBVfawvxIN8Xj4jzyLXRKc2cxtZzZri0SveidUJDs9zfiGdtlYqPpZ2jY7EpxodX_p-WRYHmaH3hMFB_URz0FlQA/w640-h480/IMG_20230514_113209.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBiazD8OVlKJOiXM4G01TLgoHI0RcUwxN7t893iwna0LyBG9Ko-0FJc9Btme95cdfgNXHdV3ADc1YQDAK70WaFC58jTdKRDSYxzLtj6b-XW8dgu0E8-Y1UGReWYTqWwvh3ZBMmOJheWZaQbIURPvYfYirQh4BELOLB6G2J2_kKD0iM8b1Uq2ReB1KgSQ/w640-h480/IMG_20230514_113227.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiG_lf_ObRLW8xjgekqHbzcUnT89WOlzZECBlMlUXPqVW7slDf6-K01ZtzezxLfYm15gZfcXjAf6-xC9NpPaJvRUkzSK3hi-akIntRPZl1wm8wpp8NOJYpb5ckNe9_WESn1X6fZOd52h7_M2HBTN2JYjYi2Z130zbQsu0xwdgNwCRMXtF6W3hEdKtPe5A/w640-h480/IMG_20230514_113344.jpg)
Στις 19 Μαΐου 1919, κατά τη διάρκεια της Μικρασιατικής Εκστρατείας, ο Κεμάλ Ατατούρκ αποβιβάστηκε στη Σαμψούντα του Πόντου και δρομολόγησε τη δεύτερη και σκληρότερη φάση της Γενοκτονίας των Ποντιακού Ελληνισμού, η οποία έγινε στο πλαίσιο του Απελευθερωτικού Αγώνα των Τούρκων κατά των Δυτικών (Αγγλογάλλων, Ιταλών, Ελλήνων), που κατείχαν εδάφη της Μικράς Ασίας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigmeHhfFm94A2tVc_JXBWZKPnn8SiKuLTGp42qQ4xVNlRgztq8EOAEH9JUDqfDyOYyRavDZ1vHnpJ_O0_-TDu-yJAa8bNNenPmXGddFQBtmNpi5jrclw881iQ-bO92l2nzZmBcxPgU2yv9GJxrmBvpRjqWxvn2gLvPM4sMQtIKM1A1a3aYCmYU0spkJA/w640-h480/IMG_20230514_113400.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhMKowljHUDbSzO3fLZS5TzcvJD01KFDvHy3omo049xkvkfOQBrkaUtP4fIll_ZSQap7QZfLxMx9zUSNncHjMdGRhWNR1idx7xKp7oyzH8-etUERi_BigjOXMKozSnV39zy2GIqfebknmOIvXdMoR2ut42hp7FRuJGRiK5hHT0k3PTF_JF0JsouQ8QDlg/w640-h440/IMG_20230514_113750.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi5MexRbE_OH4AKs1G-OkxSpwool8S14Bw7SvgP_I-45LXthBARqYo3LClHUEREDI9l5sAUysUUGtiULx4gUGw0nF0aYFLWMaSO8Dk9FwO5wrmHQU6R6-0JJwAZFiB4fnS6gAOo2sF5MiKsCVDc8w4joP1Cb-TmBU487win_QHIpHVfRYIYsWBzMEtcEA/w640-h480/IMG_20230514_113816.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLOzME8uesMzZbxrczI-dvUQ54NNCWvP1_QSqtNDu3cOYN5FLzBdRmwYQu3MhmM0weBUy05j01KLYuVk8kcK3HnS5pdcfOdbpBY06_urbjmhoHX2idBAP14ql-y6qLVHpigikeNP95V18tl9ZPCAootzKRR-HER7-5882ScOLpO4_4Feck68_rijWXPA/w640-h366/IMG_20230514_113819.jpg)
Από 200.000 έως 350.000 είναι οι Ελληνoπόντιοι, που εξολοθρεύτηκαν από τους Νεότουρκους κατά την περίοδο 1916-1923, σ’ ένα σύνολο 750.000 περίπου.