Πανηγυρικά εορτάστηκε η εορτή της ανακομιδής των ιερών λειψάνων του Αγίου Αθανασίου στον ομώνυμο, κοιμητηριακό Ιερό ναό στην τοπική κοινότητα Κουρτακίου του Δήμου Άργους Μυκηνών.
![](https://giorgosdorovinis.gr/wp-content/uploads/2023/05/ScreenHunter-1604.jpg)
Πρόκειται για ένα Μεταβυζαντινό μνημείο με πολύ μεγάλη ιστορία. Είναι αφιερωμένο εξαρχής στον Άγιο Αθανάσιο τον λεγόμενο Μάη Θανάση.
![](https://giorgosdorovinis.gr/wp-content/uploads/2023/05/ScreenHunter-1605.jpg)
Την παραμονή της εορτής Δευτέρα 1η Μαΐου τελέσθηκε πανηγυρικός εσπερινός Ιερουργούντος του Ιεροκήρυκα της Μητροπόλεως Αργολίδος αρχιμανδρίτη Λεόντιο Ξηνταρόπουλο ,ο οποίος κήρυξε και τον θείο λόγο.