MAXTV.gr
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ολυμπιακός – ΑΣΕ Δούκας 28-27: Οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το Κύπελλο στην παράταση μετά από συναρπαστικό τελικό

Ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή με τίτλος του Κυπέλλου στο χάντμπολ ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 28-27 του Δούκα σε έναν τελικό που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έστειλε τον τελικό στην παράταση με πέναλτι σε νεκρό χρόνο, όμως εκεί μίλησε η εμπειρία των παικτών του Γραμματικού και έφτασε στη νίκη.

Το ματς: Η εικόνα του αγώνα είχε αυτή που περιμέναμε από το πρώτο λεπτό. Ο Δούκας είναι μια μαχητική ομάδα και με άγνοια κινδύνου πίεσε τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 5-5.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με τρία τέρματα (9-6) και διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι και το 12-9. Με γκολ των Χαριτωνίδη και Τζηρά ο Δούκας μείωσε στο γκολ (12-11), ο Παπαβασίλης έκανε το 13-11 πριν ο Τζηράς με νέο τέρμα διαμορφώσει το 13-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Δούκας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Τσακουρίδη (14-14). Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου τριαντάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί τελευταία φορά με δύο τέρματα 18-16 περίπου στα μισά του δεύτερου μέρους, ωστόσο ο Δούκας απάντησε γρήγορα και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Τζηρά έξι λεπτά πριν το τέλος.

Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει το 22-21 με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γερουλάνος έκανε λάθος πάσα, όμως αμέσως μετά ο Μπάγιος υπέπεσε σε βήματα.

Οι παίκτες του Δούκα έκαναν το τελευταίο σουτ από το κέντρο και αμέσως διαμαρτυρήθηκαν στους διαιτητές για παράβαση του Μπάγιου. Μετά την εξέταση του video οι διαιτητές αποφάνθηκαν ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε να συνεχιστεί το ματς και έτσι έδωσαν πέναλτι σε νεκρό χρόνο.

Ο Στεφανίτσης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 22-22 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου παρά το γεγονός ότι η νεανική ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή – ΑΣΕ Δούκα 28-27 παρ. (22-22 κ.δ.)

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12 (ημ), 15-14, 16-15, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.δ.), 25-23, 28-27

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 1, Γκράνταν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Ντούνης, Γιάντσα 6, Χαριτωνίδης 4, Κοβάνης, Γκάτσεβιτς 1, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

ΠΗΓΗ: sport24.gr