Την Τρίτη 16/01/2024 η Σχολική Κοινότητα του 1ου Λυκείου Άργους αισθάνθηκε ιδιαίτερη τιμή και χαρά που ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Αργολίδας κ. Νεκτάριος επισκέφθηκε, μετά από πρόσκληση, το σχολείο και μίλησε στους μαθητές & μαθήτριες.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9L_j1j9opJWH0G6KoJnYyneSeowgugGwQCIJUg7JB5gfe9AQuEVfNVrEyJmKCCFpGUofPTfKrYYHJOEqERPaDPTbpJgOLK98CvjbiPDP7RIci5WcRAQ27AHJIIHxXGXNNV15nmlOefouWTwR1YVeSYmvIoLKXwpXZIIho3JQTtXJ7Pmv41V_nAVNIzec/w640-h360-rw/1.webp)
Η παρουσία του και ο λόγος του, με την αύρα της καλοσύνης που τον χαρακτηρίζει λειτούργησε καταλυτικά σε όλους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjK5fNrtjwWgQNULx22ft44wbiE2iT41QSPRxHk2xGnOKucucGfZjzIhRG0QBiCg_l9g-rfnaNESIQPoiZBAd6qqJbN-c1GhIl2GvfYzmdBdW3ro1nzoEBbOO341gjdlzNiTWX8JhtfZeOnVXtsnSYan2KSpCdQ-OKc5s-HHxR8_l49sZSXG-DgL8PffFI/w640-h360-rw/3.webp)
Το θέμα της ομιλίας αλλά και ο τίτλος του βιβλίου του που δώρισε ο ίδιος στους μαθητές, “Το Αλητόπαιδο του Θεού”, αφορούσε τον βίο του διορατικού και θαυματουργού Αγίου Πορφυρίου τοῦ Καυσοκαλυβίτου .
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkpU5ZdbFb-g5Y5Pqi4Axx2qFOXqmLRZvnzOe3ho7VTRa1DEtc3ALRpZP-Zm_8i2eX3kGa3ZvfInH8d2stcOQwrGNxH9x5Xow1b4_FlnJ4q3M5Ni2Mn-FhnSpXY01OdYZHjR2tQHOiJ-LQkOXZLjJkuOOpyH1XefoMZCY4VwKTIRsEsnnPJxgcVB3xmGw/w640-h360-rw/4.webp)
Τον Ευχαριστούμε Θερμά!!!
Η Διεθύντρια
Λένα Παπαθανασίου
Η ευχαριστήρια επιστολή δημοσιεύτηκε στο Ιστολόγιο του 1ου Λυκείου Άργους.